Poznaj biografię naszego patrona

Urodził się we Lwowie, mieszkał w Bytomiu, działał na Śląsku. Sportowiec, społecznik, patriota. Wielokrotny mistrz polski w sportach motocyklowych, brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, członek zarządu katowickiej Izby Rzemieślniczej, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Człowiek o złotym sercu, niespożytej energii i wąsach a’la Rumcajs. Jan Paluch - od niego zaczęła się nasza historia.

01. Chłopak z benzyną we krwi

6 lipca 1931 r.

We Lwowie przychodzi
na świat Jan Paluch.

01. Chłopak z benzyną we krwi

Lata 30-te

Ojciec Jana - Roman Paluch, prowadzi
warsztat samochodowy. Mały Jaś od
najmłodszych lat spędza w nim dużo czasu
obcując z motoryzacją.

01. Chłopak z benzyną we krwi

II Wojna Światowa

Dzięki wspólnym wysiłkom i pomysłowości ojca,
rodzinie Paluchów udaje się bezpiecznie przejść
przez okres wojennej zawieruchy.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1945r.

Powojenna zmiana granic zmusza tysiące Polaków do przeniesienia się na zachód, na tzw. “Ziemie Odzyskane”, z których przesiedlono Niemców. Rodzina Paluchów dostaje do wyboru trzy lokalizacje: Wrocław, Zbrosławice oraz Bytom.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1945r.

Roman Paluch wraz z synem ruszają na rekonesans i ostatecznie wybierają Bytom. Ze względu na charakterystyczną zabudowę, przed wojną miasto nazywano “Małym Wiedniem”.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1945r.

W nowym mieście Lwowiacy zaczynają się organizować w większą wspólnotę i wspólnie wspierać, pisząc w ten sposób nową historię Bytomia. Z biegiem lat miasto z “Małego Wiednia” przekształca się w “Mały Lwów”.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1945r.

Rodzina Paluchów od samego początku mocno angażuje się w rozwój wspólnoty i odbudowę miasta. Pod adresem Korfantego 8, ojciec Jana Palucha otwiera warsztat samochodowy “Auto-Pomoc”.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1945r.

To właśnie w warsztacie ojca 14 letni Janek przyucza się do zawodu mechanika samochodowego. W wolnym czasie remontuje zdobyty z demobilu niemiecki motocykl BMW R-75 Sahara.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1946r.

Na wyremontowanym motocyklu Jan Paluch, wraz z “wózkarzem” Tadeuszem Fluderem, startuje w rajdzie motocyklowym w Bielsku. Wygrywa w kategorii motocykli z wózkiem. Rozpoczyna się jego długoletnia kariera sportowa.

01. Chłopak z benzyną we krwi

1947r.

Jan Paluch jako statysta występuje w filmie “Ostatni etap”. Umiejętność jazdy na motocyklu i posiadanie maszyny BMW R 75 pozwalają obsadzić go w roli niemieckiego SS-mana.

default

Kilku posiadaczy własnych motorów zgłasza się do Polonii Bytom kontynuującej przedwojenne tradycje Pogoni Lwów. Sekcji Motocyklowej przewodzi głowa rodu Paluchów, Roman Paluch.


Dalszą część przewijaj w prawo.

Zachęcony sukcesem podczas bielskiego rajdu, młody Jan Paluch bierze udział w kolejnych wyścigach zdobywając pod koniec 1946 r. tytuł mistrza Polski w kategorii motocykli z wózkiem.

W Bytomiu rozpoczyna się budowa toru żużlowego. Przewodniczącym komitetu budowy zostaje Roman Paluch, ojciec Jana.

Nasz bohater widoczny na zdjęciu jako trzeci od lewej.

Polonia Bytom rozpoczyna starty w nowo powstałej lidze żużlowej. Jan Paluch, oprócz Jerzego Jankowskiego staje się filarem drużyny i ojcem jej licznych sukcesów.

W indywidualnych mistrzostwach Polski na żużlu w Lesznie Jan Paluch zdobywa brązowy medal. Walkę o najwyższe trofeum przegrywa z legendą polskiego żużla Alfredem Smoczykiem.

Żużel to za mało, młody Jan Paluch z powodzeniem ściga się w wyścigach drogowych i na motocyklach różnej klasy. Jego kariera nabiera rozpędu, a on sam wielokrotnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Podczas Międzynarodowego Rajdu Tatrzańskiego Jan Paluch zdobywa złoty medal. To właśnie to odznaczenie zainspirowało nas do stworzenia logo Fundacji.

Najlepsze wyniki Jan Paluch osiąga w rajdach szosowo-terenowych.
W 1953 roku zdobywa złoty medal w prestiżowej Sześciodniówce. Sukces ten powtarzał też w latach 1955 i 1956. Podczas swojego debiutu w czechosłowackim Gottwaldowie poznaje swojego wieloletniego przyjaciela i partnera motocyklowego Włodzimierza Szarle.

default

Za wybitne zasługi dla rozwoju Sportu Górniczego Jan Paluch zostaje odznaczony srebrną odznaką honorową “Górnika” Stalinogród (Katowice). Protoplasty Górniczego Klubu Sportowego Katowice.

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rnik_Katowice
default

Kolejna Sześciodniówka w Gottwaldowie (obecny Zlin) to nie tylko sukces Jana Palucha (złoty medal), lecz także całej polskiej drużyny (II miejsce).

Na zimowym motocyklowym kuligu Jan Paluch poznaje piękną krakowianę Ewę Ladra z którą żeni się w kwietniu 1955 r.

Również podczas kolejnych zawodów sześciodniowych w niemieckim Garmisch-Partenkirchen Jan Paluch startujący na motocyklu Jawa 250 zdobywa złoty medal (na filmie widać go z numerem 68). Zajmuje również IV miejsce w wyścigu o Srebrną Wazę w drużynie z Włodzimierzem Markowskim, Romanem Żurawieckim i Stanisławem Kanasem.

mistrz_sportu

W wieku 25 lat Jan Paluch otrzymuje odznaczenie „Mistrz Sportu”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odznaka_%E2%80%9EMistrz_Sportu%E2%80%9D

W latach 1949 - 1966 Jan Paluch zdobywa łącznie

  • 6 złotych medali w Mistrzostwach Polski w rajdach i wyścigach motocyklowych,
  • 4 złote medale motocyklowych “Sześciodniówek) (Czechosłowacja, RFN, Wielka Brytania),
  • Pięciokrotne motocrossowe mistrzostwo okręgu,
  • Na zakończenie swojej kariery Jan Paluch zostaje odznaczony za zasługi dla Klubu Sportowego Polonia Bytom.

Zobacz listę najważniejszych sukcesów Jana Palucha.

03. Mistrz rzemiosła

1959r.

Jednocześnie z karierą sportową Jan Paluch rozpoczyna prowadzenie własnego warsztatu samochodowego w Bytomiu. W swoim warsztacie pracuje zwykle całe dnie od 6 rano do 11 wieczorem. Ze względu na brak części naprawiając zwykle samochody krajowe, a okazjonalnie “wartburgi” i “trabanty”.

03. Mistrz rzemiosła

1965r.

Jan Paluch zdobywa dyplom mistrzowski
w zawodzie mechanika samochodowego. W trakcie swojej działalności rzemieślniczej wyszkolił 24 czeladników.

03. Mistrz rzemiosła

1968r.

Jan Paluch Zostaje Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Bytomiu. Funkcję tę pełni nieprzerwanie przez 33 lata (!), aż do 2001 r.

03. Mistrz rzemiosła

1971r.

Za sumę 866.166 ówczesnych złotych bytomski Cech Rzemiosł zakupuje na swoją siedzibę kamienicę na ulicy Pułaskiego 3. To właśnie tutaj znajdzie się w przyszłości siedziba naszej Fundacji.

03. Mistrz rzemiosła

1971r.

Jan Paluch w trakcie swojej wieloletniej kariery
zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych.

03. Mistrz rzemiosła

1971r.

  • Wieloletni przewodniczący Rady Spółdzielczej w Bytomiu,
  • Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Branżowej przy Izbie Rzemieślniczej w Katowicach,
  • Członek Krajowej Rady Rzemieślniczej w Warszawie,
  • Członek zarządu Śląskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
  • Radny miasta Bytom.

03. Mistrz rzemiosła

1971r.

Za swoją długoletnią działalność zawodową i społeczną Jan Paluch zostaje wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami.

03. Mistrz rzemiosła

1979r.

W uznaniu swoich zasług mistrz Jan Paluch reprezentował polskie rzemiosło przy wręczaniu darów Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymki w Warszawie.

legitymacja

Na dwa tygodnie przed śmiercią (9 maja 2002) Jan Paluch zostaje odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z powodu śmierci, odznaczenie odbiera wnuk - dzisiejszy prezes Fundacji - Jan Jakub Paluch.

Jan Paluch

Jan Paluch: 06.07.1931 - 23.05.2002

Prezes Fundacji z dziadkiem Janem
w 1989 roku.